Pridaj hodnotenie:

Ako zistím komu patrí obsadená doména?

Informácie o kontrétnej doméne, (majiteľa domény) môžete nájsť veľmi jednoducho na webovej stránke https://www.whois.com/whois/. Po zadaní domény sa Vám zobrazia údaje, na koho je doména registrovaná, dátum registrácie a expirácia danej domény.

Whois

Kto je majiteľ domény

Na stránke Whois.com alebo aj na iných stránkach doménových registrátorov (napr. SK-NIC alebo EURID) si môžete pozrieť majiteľov konkrétnych domén. Väčšinou majú rovnakú štruktúru. Zobrazí sa Vám tabuľka s rôznymi kontaktami a my si teraz povieme, ktoré sú tie dôležité. :)

Štruktúra tejto tabuľky je taká, že na začiatku sa zobrazí meno domény a štyri dôležité kontakty. Na základe kódu kontaktu si nižšie nájdete kontakt buď na Držiteľa (vlastníka domény) alebo na Registrátora či tech. kontakt.

Kto je majiteľ domény

Na obrázku vidíme, že Registrant (Držiteľ, Vlastník) je kontakt so skratkou/kódom HOSTCREATORS-REG  v tabuľke si podľa tohto kódu môžeme tento kontakt vyhľadať.

Registrant: HOSTCREATORS-REG

 

Exspirácia domény

Ďalej nás môžu zaujímať údaje o exspirácii domény, ktoré som na obrázku zvýraznil. 

Valid Until: 20XX-09-06
Exspirácia domény

Vlastník domény je neznámy

Vlastníci domén sa Vám zobrazia, iba ak ide o právnické osoby (spoločnosť, občianske združenie, štátny orgán atď.) alebo živnostníka.

Osobné údaje vlastníka domény, ak je fyzická osoba - nepodnikateľ, sa v tabuľke podľa nového GDPR nezobrazia. :(

Čo treba robiť ak sa vlastník nezobrazí?

  • Pokúste sa kontaktovať registrátora domény, teda iný kontakt (REGISTRAR) a poproste ho, aby kontaktoval majiteľa domény, či nechce doménu predať.
  • Ak na doméne nájdete webovú stránku a na nej kontakt, kontaktujte majiteľa priamo
  • Ak máte na doménu právo, vlastníte ochrannú známku, alebo sa doména ponáša resp. obsahuje časť z Vašej značky či firmy, môžete kontaktovať registrátora prvej úrovne (pre .sk je to SK-NIC) a pokúsiť sa o odobratie domény. To ale nie je zadarmo... a teda je vždy lepšie sa dohodnúť mimosúdne.
  • Vyčkať pokiaľ doména expiruje a modlite sa, aby vlastník doménu nepredĺžil. Následne ju zakúpiť. To je popis stavov domény .sk, do akých sa dostane samotná doména, pokiaľ ju bude možné zakúpiť. Väčšinou však platí, že po neuhradení poplatku je doména 1 mesiac a 1 deň v karanténe. Až potom je možné ju znovu registrovať.