Čo je LiteSpeed Cache?

LiteSpeed Cache (LSCache) je zabudovaná frontend cache v LiteSpeed alebo OpenLiteSpeed webserveri. Je určená pre zvládanie nárazovej záťaže na web server, čím šetrí výkon serverov a tak zrýchľuje načítavanie web stránok.

Ako používať LiteSpeed Cache?

Najjednoduchším spôsobom je využiť vo Vašom CMS modul, ktorý bude priamo spolupracovať LiteSpeed Cache. Napríklad pre WordPress existuje tzv. LiteSpeed Cache Modul, ktorý si jednoducho viete nainštalovať do svojho WordPressu. Modul posiela sám príkazy do LiteSpeed Cache čo má uložiť do pamäti a na akú dobu.

Veľmi dôležité je pri frontend cache čistenie pamäti. Ak napríklad aktualizujete nejaký článok na stránke, je potrebné pamäť vyčistiť aby si mohla načítať nový obsah. V opačnom prípade by návštevníci Vašich stránok videli stále pôvodný článok. O všetko toto sa postará vo WordPresse práve spomínaný LiteSpeed Cache Modul.

TIP: prečítajte si ako nastaviť LiteSpeed Cache plugin pre WordPress.

Manuálne nastavenie LiteSpeed Cache

Ak robíte vlastný vývoj web stránky, je možné, že nebudete vedieť využiť modul, ktorý by cachovanie vyriešil za Vás. Zapnutie a ovládanie cache môžete robiť cez .htaccess súbor. Základné nastavenie je takéto:

<IfModule LiteSpeed>
RewriteEngine On
RewriteRule .* - [E=cache-control:max-age=120]
</IfModule>

Možností manuálneho nastavenia LiteSpeed Cache sú však oveľa komplexnejšie. Viac sa dočítate na oficiálnej stránke vývojárov LiteSpeed servera.

)