Čo je VPS?

VPS (Virtual Private Server), alebo tiež virtuálny server je server, ktorý beží na rovnakom fyzickom serveri ako všetko ostatné (napr. zdieľaný hosting, ďalšie virtuálne servery) a je len virtuálne oddelený od jeho zvyšku.

Virtuálny server má oddelený výkon a diskový priestor od zvyšku fyzického servera čo znamená, že pridelené zdroje nemôže využívať nikto iný. Vďaka tomu VPS pre Vás dokáže zabezpečiť maximálnu možnú stabilitu.

VPS je ideálne riešenie, ak Vám už nestačia doterajšie možnosti zdieľaného webhostingu, no na druhej strane dedikovaný server je pre Vás zbytočne nákladný.

Virtuálny sever je pre Vás vhodný ak chcete prevádzkovať:

 • E-shopy
 • Väčšie a náročnejšie aplikácie a portály
 • Vysoko-navštevované webstránky
 • Webstránky so špeciálnymi, neštandardnými požiadavkami

Rozdiel medzi VPS a zdieľaným hostingom

Na zdieľanom hostingu máte vyhradený priestor aj výkon v hostingovom balíku, ktorý využívajú všetky domény uložené v danom hostingovom balíku a ktorý si nedokážete viac upravovať. Poskytovatel hostingu môže ponúkať viacero typov hostingových balíkov v ktorých budú rozdielne konfigurácie, ale mimo týchto ponúkaných týpov balíkov nedokážete zvyšovať ani znižovať pridelené zdroje.

Okrem toho, Váš hostingový balík existuje na fyzickom serveri, na ktorom fungujú tisíce ďalších používateľov so svojimi hostingovými balíkmi. Ak niektorý z nich extrémne preťaží server, môže sa stať, že síce vy nevyužívate všetky pridelené zdroje vo Vašom hostingovom balíku, nebudú Vám fungovať webstránky, pretože zdroje pridelené Vášmu hostingovému balíku "vyžral" niekto iný.

Napríklad ak webstránka s vysokou návštevnosťou, alebo zle naprogramovaný web nadmerne zaťaží server na ktorom sa nachádza, bude to mať negatívny dopad aj na všetky webstránky, ktoré sú umiestnené na rovnakom serveri.

 

Vedeli ste?
U nás v HostCreators môžete mať v jednom hostingovom balíku neobmedzené množstvo domén, databáz aj e-mailových schránok. Platíte iba za priestor.

 

V prípade virtuálneho servera je veľkou výhodou práve ľubovoľné navyšovanie/znižovanie CPU (Central Processing Unit) a RAM (Random Access Memory) podľa potrieb. Okrem toho ste od vyššie spomenutých nemilých prekvapení chránený práve vďaka virtuálnemu oddeleniu od zvyšku servera. Všetky zdroje pridelené Vášmu VPS využívate iba vy a žiaden iný používatel Vás nedokáže negatívne ovplyvniť.

Na VPS je možné navyšovať procesor (CPU), operačnú pamäť (RAM) a takisto diskový preistor. Znižovať je možné iba CPU a RAM.

Rozdiel medzi virtuálnym a dedikovaným serverom

Dedikovaný server predstavuje celý fyzický server, ktorý si môžete prenajať v hostingovej spoločnosti. Vlastníkom zostáva poskytovateľ hostingu, ktorý zároveň spravuje server a zodpovedá za jeho plnú funkčnosť.
Takýto server je finančne náročný a väčšina webstránok, ktoré potrebujú vyšší výkon ako ponúka obyčajný zdieľaný hosting, nepotrebujú toľko zdrojov, ktoré by im dedikovaný server poskytoval. V takom prípade by ste Vy, ako majiteľ webstránky platili zbytočne veľké peniaze za výkon a priestor, ktorý reálne nevyužívate.

Virtuálny server má oproti dedikovanému serveru hlavne tú výhodu, že sa dá prispôsobovať výkon a priestor presne podľa potrieb, čím sa minimalizujú výdavky.

Virtuálne servery od HostCreators

U nás si môžete vybrať z troch typov virtuálnych serverov:

 1. Menežované VPS
 2. Čisté VPS
 3. Virtuálny provider

 

Chcem virtuálny server

Menežované VPS

Menežovaný virtuálny server je pripojený na náš WebAdmin, v ktorom máte práva Admina a ovládate ho rovnako jednoducho ako zdieľaný hosting. Vďaka tomu nepotrebujete mať žiadne znalosti potrebné na správu čistého VPS.
Kvôli napojeniu VPS na náš WebAdmin nie je možné poskytnuť plné root práva, no všetky aktualizácie a nastavenia zabezpečujeme my. A takisto máte k dispozícii bezplatnú zákaznícku podporu, ktorá Vám spolu s administrátormi pomôže s čím budete potrebovať.

Jednoduchý a prehľadný WebAdmin

Svoje domény, emaily a webhosting si viete upravovať veľmi jednoducho a intuitívne.
Práca s našim WebAdminom bude pre Vás zážitkom.

WebAdmin

U nás v HostCreators máte možosť menežovaného VPS na prvý mesiac zadarmo a úplne bez záväzkov. Počas tohoto prvého mesiaca sa ukáže či je pridelený výkon dostatočný pre potreby Vašich webových aplikácií poprípade či nestačí aj nižší, aby ste nemuseli platiť za zdroje, ktoré reálne nepotrebujete. Takto dokážeme docieliť optimálnu konfiguráciu virtuálneho servera a pritom znížiť Vaše náklady na minimum.

Pri menežovanom VPS máte na výber medzi dvoma webservermi:

 

Menežované VPS je vhodné pre:

 • tých, ktorým už nestačia možnosti zdieľaného hostingu
 • tých, ktorí nemajú znalosti linuxu
 • tých, ktorí chcú venovať svoj čas a energiu radšej svojmu viznisu ako správe VPS

 

Viac info o menežovaných VPS nájdete v podsekcii Menežované VPS.

Čisté VPS

Čisté VPS je virtuálny server, ku ktorému máte plné root práva a slobodu akú len virtuálny server môže poskytnúť. Všetko máte pod kontrolou a je len na Vás aký webserver a typ databázy si nainštalujete, alebo aký programovací jazyk budete využívať.

Na správu čistého VPS sú však potrebné technické vedomosti na správu linuxových serverov.

Čisté VPS je vhodné pre:

 • tých, ktorým už nestačia možnosti zdieľaného hostingu
 • tých, ktorí majú zanlosti a skúsenosti so správou linuxových serverov
 • tých, ktorí chcú mať slobodu a plnú kontrolu nad svojim virtuálnym serverom

 

Viac info o čistých VPS nájdete v podsekcii Čisté VPS.

Virtuálny provider

Virtuálny provider je menežované VPS napojené na náš WebAdmin, v ktorom máte práva Superadmina s rozšírenými možnosťami a ktoré beží na Vašej vlastnej doméne, s Vašim logom a vlastnými NS a MX záznamami.

Ako virtuálny provider budete mať možnosť:

 • spravovať užívateľské účty Vašich zákazníkov (zmena údajov užívateľa, nastavenie hesla...)
 • prihlasovania sa ako Váš zákazník aby ste mohli overiť funkčnosť nastavení „z pohľadu" Vášho zákazníka.
 • vytvárať neobmedzené množstvo hostingových balíkov.
 • registrovať a transferovať domény priamo z WebAdminu bez nutnosti okamžitých platieb.
  Nákupy sa budú odpočítavať z Vášho kreditu, ktorý máte zakúpený u nás.
 • využívať API na tvorbu vlastného fakturačného a nákupného systému.

 

Virtuálny provider je vhodný pre:

 • tých, ktorí chcú poskytovať vlastné webhostingové služby pre svojich zákazníkov pod svojou značkou.

 

Všetky návody týkajúce sa virtuálneho providera nájdete v podsekcii Virtuálny provider.