Ako otestovať premigrovanú WordPress webstránku pred zmenou DNS?

Ak ste premigrovali Vašu WordPress webstránku z inej hostingovej spoločnosti ku nám a pred zmenou DNS zánamov chcete otestovať či všetko správne funguje, postupujte podľa tohto návodu.

Pre migráciu WordPress webstránky odporúčame použiť náš WordPress migrátor, alebo plugin Duplicator.

Otestovanie naprogramovanej webstránky (ak je naprogramovaná správne)  po jej zmigrovaní ku nám do HostCreators nie je žiaden problém. U nás na hostingu si môžete otestovať webstránku jednoducho cez dočasnú URL adresu, ktorá je v tvare "vasa-domena-sk.nazov-serveru.hostcreators.sk". Ak sú v kódoch webstránky použité relatívne cesty, cez takúto adresu, ktorá vždy smeruje na naše servery, si viete kedykoľvek otestovať funkčnosť webu na našom webhostingu.

Dočasná URL adresa funguje len na http protokole (nie na https).

Kde nájdem dočasnú URL adresu?

Dočasná URL adresa je dostupná pre každú doménu a nájdete ju vo WeAdmine v konkrétnej doméne v sekcii "Nastavenia webu" naspodu.

Nastavenia webstránky
Dočasná URL adresa

Absolútne cesty vo WordPresse

V prípade WordPressu, táto dočasná URL nebude fungovať z jedného dôvodu a tým sú absolútne cesty a URL adresy v databáze. Kvôli nim vždy keď zadáte dočasnú URL adresu do prehliadača, WordPress ju presmeruje na adresu, ktorá je zapísaná v databáze v tabuľke wp_options:

  • site_url: url adresa webstránky (frontendovej časti)
  • home: url adresa WordPress administrácie

Pri štandardných WordPress webstránkach by mali byť site_url a home totožné. Rozdielne sú len ak máte oddelený backend spolu s administráciou od frontendovej časti webu (napríklad v prípade tzv. Headless WordPress webu).

Riešenie pre WordPress

Kvôli vyššie spomenutému problému s absolútnymi cestami je potrebné pridať do konfiguračného súboru wp-config.php nasledovné:

if(isset($_SERVER['HTTP_X_WP_TEMPORARY'])) {
define('WP_SITEURL','https://' . $_SERVER['HTTP_X_WP_TEMPORARY']);
define('WP_HOME','https://' . $_SERVER['HTTP_X_WP_TEMPORARY']);
}

Takto prikážete WordPressu, aby bol web dostupný na dočasnej URL adrese na aktuálnom serveri, ale len ak je v hlavičkách uvedená dočasná URL adresa. Ak zadáte do prehliadača názov domény, web nepresmeruje na dočasnú URL adresu.

Zobrazenie webstránky pomocou súboru hosts

V článku Ako zobraziť webstránku pomocou hosts súboru? sa dočítate druhý spôsob, akým môžete otestovať nie len WordPress web premigrovaný ku nám ešte pred zmenou DNS záznamov.