Pridaj hodnotenie:

Vytvorenie subdomény

Subdoména je časťou domény, ktorá definuje rozdielne služby poskytované doménou. Jednotlivé úrovne subdomén sú oddelované bodkou, čím sa vytvorí hierarchická úroveň, podobná stromovej štruktúre.

Domény druhej úrovne, sa skladajú z názvu domény a doménovej koncovky najvyššej úrovne, napríklad naša doména: hostcreators.sk, sa skladá z:

 • sk - doména najvyššej úrovne, alebo prvá úroveň
 • hostcreators - doména druhej úrovne

Všetko, čo sa nachádza pred hostcreators.sk sa všeobecne nazýva subdoména, čiže napríklad test.hostcreators.sk, devel.hostcreators.sk, ale aj www.hostcreators.sk.

Graficky sa dajú subdomény zobraziť nasledovne:

Hierarchické miesto subdomény

Subdoména WWW

Mnohí z nás pri písaní adresy do prehliadača automaticky začnú písať najskôr www. Sme na to zvyknutí z historických dôvodov. Na začiatku internetu sa totiž stávalo, že na doméne bez www nebol umiestnený žiaden obsah, alebo poskytoval server úplne iný obsah alebo funkcie ako na adrese s www.

Neskôr, keď už bol prístup k doménovým názvom jednoduchý, tak už nebolo až tak dôležité umiestňovať na jednu doménu viacero služieb. A tak doména bez www a doména s www začala poskytovať ten istý obsah, alebo sa užívateľov prehliadač presmeroval na tvar bez www alebo naopak, podľa toho, čo poskytovateľ služby preferoval.

Tvar domény www.domena.sk je vlastne subdoména tretej úrovne, ktorá je obyčajne obsahovo zhodná s doménou druhej úrovne domena.sk. Preto aj v našom webhostingu je táto subdoména automaticky vytvorená hneď po zakúpení domény. Táto subdoména má automaticky nastavený aj tzv. alias (alternatívny názov) na @.domena.sk, čo predstavuje doménu druhej úrovne, čiže bez www.

Vytvorenie subdomény

 • Po prihlásení do WebAdmin-u si vyhľadajte, alebo klinite na doménu, v ktorej chcete vytvoriť novú subdoménu.
 • Kliknite na tlačidlo "Subdomény":
Vytvorenie subdomény
 • Zobrazí sa zoznam existujúcich sudomén (hneď po zakúpení webhostingového balíčka sa automaticky vytvorí subdoména www)
 • Kliknite na tlačidlo "Pridať subdoménu"
Nastavenie subdomény
 • Do položky "Názov subdomény" vyplňte len časť pred názvom hlavnej domény, v ukážke je to subtest
 • Predvolené nastavenie "Štandardné zobrazenie" je "Subdoména je zobrazená z adresára systému". V tomto prípade sa web zobrazí z tzv. document_root, ktorý sa automaticky nastaví v položke "Cesta k web adresáru".
Tip: Prečítajte si ako zistiť cestu k web adresáru.
 • Verzia PHP: vyberte verziu php, ktorou budú spracované Vaše PHP skripty
 • Presmerovať na HTTPS: Tu môžete zapnúť presmerovanie na HTTPS na úrovni servera.
Štandardné zobrazenie obsahu na subdoméne
 • Ak si zmeníte možnosť "Štandardné zobrazenie" na "Presmerovanie", tak sa všetky linky smerujúce na túto subdoménu presmerujú na doménu, ktorú uvediete v políčku "Presmerovať na adresu"
Presmerovanie obsahu na subdoméne
 • Ak si zmeníte možnosť "Štandardné zobrazenie" na "Maskovanie (proxy)", tak sa všetky linky smerujúce na túto subdoménu presmerujú na doménu, ktorú uvediete v políčku "Maskovaná URL/Proxy URL".

Rozdiel oproti nemaksovanému presmerovaniu je, že keď do prehliadača zadáte domena1.sk, načíta sa obsah z domena2.sk, ale v prehliadači sa stále zobrazuje názov domena1.sk.

Maskované presmerovanie obsahu na subdoméne
Expresná inštalácia WordPress, WordPress security, HTTP Cache, Laravel queues na subdoméne

Dočasná URL adresa: V prípade, ak ste presúvali doménu do nášho webhostingu a ešte ste nezmenili DNS záznamy na naše servery, môžete použiť pre zobrazenie webu dočasnú URL adresu.

Dočasná URL adresa sa nepresmeruje na HTTPS.

Ďalšie nastavenia subdomény

Po kliknutí na "Ďalšie nastavenia subdomény" sa vyrolujú dodatočné nastavenia. Ide o:

 • Absolútnu cestu k web adresáru: V prípade potreby tu nájdete absolútnu cestu k web adresáru subdomény.
 • Aliasy k subdoméne: Alias subdomény je náhradný názov pre subdoménu, ktorý bude smerovať na ten istý obsah ako subdoména, v našej ukážke to je subdoména testalias.
 • Adresárové aliasy: Pre subdoménu je možné definovať aj tzv. adresárové aliasy, napríklad adresár s obsahom, ktorý nie je umiestnený v document_root danej subdomény, alebo na adresár, ktorý je zdieľaný medzi subdoménami alebo doménami webhostingového balíčka (napríklad HTML Wysiwyg editor)

INFO: subdoména www, ktorá je vytvorená automaticky po zakúpení webhostingu, má automaticky alias subdomény vyplnený zavináčom @. Je to špeciálny znak, ktorý hovorí serveru, že ide vlastne o hlavnú doménu, čiže www.domena.sk = domena.sk

Ďalšie nastavenia subdomény