Ako si prečítať e-maily?
Pridaj hodnotenie:

Ako si prečítať e-maily?

Práca s e-mailom pomocou webmail-u

Najjednoduchšie a najrýchlejšie sa viete pripojiť k e-mailu pomocou webmailu. Ten môžete používať z akéhokoľvek zariadenia a miesta na webe. Ak máte u nás umiestnenú webovú doménu, tak stačí do adresy prehliadača napísať webmail.<vasa-domena>, napríklad webmail.hostcreators.sk. Na zobrazenej stránke si môžete vybrať z viacerých webmailových klientov.

Po kliknutí na webmail Vás web stránka vyzve na zadanie prihlasovacieho mena (tvar e-mailovej adresy) a hesla. Po prihlásení môžete začať pracovať s e-mailovou schránkou.

Používanie e-mailových klientov

Väčšina e-mailových klientov (Microfost Outlook, Mozilla Thunderbird, Apple Mail App,...) pracuje s e-mailovou schránkou pomocou štandardizovaných protokolov POP3, IMAP a SMTP. Tieto klienty sa väčšinou same nastavia po zadaní e-mailovej adresy a hesla. Ak sa nenastavia z nejakého dôvodu automaticky, tu je zoznam služieb, ktoré sú potrebné pre správne nastavenie:

 • POP3 protokol (slúži na stiahnutie e-mailov zo servera)
 • IMAP protokol (slúži na stiahnutie e-mailov zo servera)
 • SMTP protokol (slúži na odosielanie e-mailov)

POP3 protokol

Tento typ servera je najpoužívanejší e-mailový protokol. Slúži na pravideľné sťahovanie novej doručenej pošty. Po stiahnutí e-mailu sa zo servera zmaže, avšak môžete si vo Vašom poštovom klientovi nastaviť aj oneskorené zmazanie, napríklad po 14 dňoch, v prípade ak používate s jednou e-mailovou schránkou viacero poštových klientov naraz.

Nastavenie e-mailového klienta:

 • Server s POP3 protokolom: pop3.hostcreators.sk
 • Port servera: 995 (SSL šifrovanie - odporúčané), 110 (bez šifrovania)
 • Prihlasovacie meno: celý tvar Vašej e-mailovej adresy

IMAP protokol

Tento typ servera sa používa v tom prípade, ak sa kladie veľký dôraz na bezpečnosť e-mailov, pretože pri práci s IMAP protokolom ostávajú všetky e-maily na strane servera. Pomocou tohto protokolu sa dá e-mailová schránka štrukturovať do adresárov, napríklad odoslaná pošta e-mailovým klientom sa uloží do zložky na serveri a tak je viditeľná zo všetkých e-mailových klientov, ktoré pracujú s touto e-mailovou schránkou.

Nastavenie e-mailového klienta:

 • Server s IMAP protokolom: imap.hostcreators.sk
 • Port servera: 993 (SSL šifrovanie - odporúčané) alebo 143 (bez šifrovania)
 • Prihlasovacie meno: celý tvar Vašej e-mailovej adresy

SMTP protokol

Tento protokol sa používa na odosielanie pošty. Pre odoslanie pošty z našich serverov je vyžadované overenie e-mailového účtu. Obyčajne stačí potvrdiť použitie tých istých nastavení ako pre preberanie pošty POP3 alebo IMAP.

Nastavenie e-mailového klienta:

 • Server s SMTP protokolom: smtp.hostcreators.sk
 • Port servera: 465 (SSL šifrovanie - odporúčané) alebo 25 (bez šifrovania)
 • Prihlasovacie meno: celý tvar Vašej e-mailovej adresy

Vedeli ste? Ak nepoužívate šifrované pripojenie k e-mailovým protokolom, je možné si Vašu komunikáciu prečítať bez toho aby ste o tom vedeli. Stačí, ak sa útočník pripojí v sieti internet do niektorého zo sieťových uzlov medzi Vami a serverom. Preto dôrazne odporúčame použitie zabezpečených šifrovaných protokolov pomocou SSL.

Kam ďalej?

Pripojenie k e-mailovej schránke pomocou Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird, Apple Mail, Gmail a iných nájdete v sekcií E-mailové klienty.