Čo je webhosting a prečo ho potrebujem?

Webhosting je vyhradený diskový priestor a výkon na serveri, ktorý je neustále pripojený do siete internet, aby sa k obsahu webových stránok dostali návštevníci kedykoľvek a z akéhokoľvek miesta na svete. Spoločnosť, ktorá tento priestor prenajíma sa volá webhostingová spoločnosť a je zodpovedná za neustály chod hardware a software.

Prečo potrebujem webhosting?

Aby ste si vytvorili webovú stránku, potrebujete okrem domény (ktorú, keď zadáte do prehliadača zobrazí Váš web) aj priestor, kde je Vaša stránka nahratá. Sem vložíte všetky súbory, ktoré sú potrebné pre jej správne fungovanie. Tento priestor je neustále pripojený do siete internetu, čo vám umožní byť nonstop online.

Prenájom webhostingu si môžeme predstaviť ako napríklad prenájom kancelárie. Vlastník budovy (v našom prípade serveru) prenajíma jednotlivé časti budovy - kancelárie rôznym firmám, zaisťuje im fungovanie budovy, spoločných priestorov a služby. Jednotlivé firmy pravidelne zaplatia za prenájom a služby s tým súvisiace nejaký paušálny poplatok. Poskytovateľ webhostingu taktiež ponúka klientom časť priestoru, pričom sa stará o jeho správne fungovanie. 

Webhosting má tiež svoje špecifické služby, ako sú veľkosť priestoru, povolený objem prenesených dát, zálohovanie, alebo zaistenie chodu webu.

Aký webhosting si mám vybrať?

Na trhu nájdete množstvo webhostingových spoločností, ktoré majú v ponuke viacero hostingových programov s rôznymi vlastnosťami a obmedzeniami. Často sa však stáva, že pri prvom nákupe webhostingu zákazník nepozná skutočné potreby webu a teda sa nevie správne rozhodnúť, ktorý program si kúpi.

V HostCreators sme tento výber zjednodušili na minimum. Jediné, čo si musíte vybrať, je veľkosť dát, ktoré potrebujete na web. Všetko ostatné je neobmedzené (množstvo hostovaných domén, emailov, databáz). Ak Vám priestor nebude stačiť, jednoducho sa dá kedykoľvek navýšiť. Ak neviete, aký priestor potrebujete, v tomto článku Vám pomôžeme so správnym výberom.