Technológie
MySQL 8.0

MySQL 8.0

Nová verzia MySQL 8.0 je od teraz dostupná pre všetky webhostingové balíčky. MySQL 8.0 prináša niekoľko vylepšení a zlepšenie výkonu, ktoré Vám pomôžu zrýchliť Váš web alebo aplikáciu.

V niektorých oblastiach bola MySQL na chvoste relačných databáz. Nižšie Vám prinášame zoznam najdôležitejších zmien, ktoré sa Vás týkajú, všetky ostatné zmeny si môžete prezrieť na dev.mysq.com.

Zmeny v databáze MySQL 8.0

Toto je prehľad najdôležitejších zmien, ktoré nám prináša MySQL 8.0 a pravepodobne ich využijete:

  • Neviditeľné indexy - ak ste niekedy potrebovali skryť index, ktorý momentálne nepotrebujete, museli ste ho "dropnúť". Teraz už nemusíte. Ak si nie ste istí, či potrebujete index, môžete ho označiť ako neviditeľný a MySQL optimalizátor ho nebude používať. Po otestovaní aplikácie sa môžete rozhodnúť, či ho znova aktivujete v prípade, že sa domnievate, že to zvýši výkon.
  • Predvolená znaková sada - predvolená znaková sada sa mení z Latin1 na utf8mb4. Je to krok vpred smerom k štandardizovanej viacjazyčnej podpore v aplikáciách.
  • Vylepšenia UUID - UUID sa zvyčajne používajú na generovanie unikátnych identifikátorov v tabuľkách. Po spustení tejto novej verzie môže MySQL uchovávať tieto hodnoty v stĺpci VARBINARY(16) namiesto CHAR(36). Dôsledkom tejto zmeny je lepšie využitie úložného priestoru a zvýšenie výkonu. Zaviedli sa tiež tri nové funkcie na spracovanie týchto hodnôt UUID: BIN_TO_UUID(), UUID_TO_BIN(), IS_UUID().
  • Zostupné indexy - MySQL teraz umožňuje vytvárať zostupné indexy a skenovať ich v opačnom poradí bez straty výkonu. Ak ste v selecte na stĺpci s indexom použili zoradenie DESC, tento index sa ingnoroval, čo spôsobilo spomalenie selectu.
  • Vylepšenia JSON - nové funkcie, vylepšenie sortovania,...

Zvýšenie výkonu v MySQL 8.0

MySQL 8.0 prináša výrazné zrýchlenie výkonu pri serveroch s veľkou záťažou (čo je určite aj webhosting). Pri zvyšovaní počtu databázových vlákien mal MySQL 5.7 výrazne horšie vlastnosti:

Ako vidno z grafu, pri vysokej záťaži dokáže MySQL 8.0 spracovať niekoľko násobne viac riadkov ako verzia 5.7. Keďže u nás na webhostingu predstavuje čítanie z databázy až 71% všetkých databázových príkazov, predpokladáme, že to bude mať za následok zrýchlenie Vašich webových stránok a aplikácií.

Kompletné štatistiky (čítaní, zápisov, updatov,...) aj s popisom testovacieho prostredia a testovacích skriptov nájdete na tejto adrese.

Krátke video s porovnaním MySQL 5.7 a 8.0

Výber MySQL 8.0 vo WebAdmine

Pri vytváraní novej databázy vo WebAdmine máte k dispozícii novú verziu MySQL 8.0. Stačí si ju len vybrať v položke "Typ databázy". Celý návod ako si vytvoriť databázu nájdete v našej pomoci.

WordPress a MySQL 8.0

Nová verzia MySQL je dostupná aj pre WordPress inštalácie. Na výber máte stále aj verziu MySQL 5.7, ale náš WordPress Hosting Vám už ponúka pri inštalácii aj možnosť výberu MySQL 8.0: