Knižnica

Doména zadarmo

Hľadáte spôsob ako ročne ušetriť na prevádzke vašej webovej stránky? Chcete nájsť spôsob ako si registrovať doménu, za ktorú nemusíte platiť vôbec nič?

Doména zadarmo. Je to vôbec možné?

Asi vás sklameme, ale doména zadarmo v skutočnosti neexistuje.

Niektoré firmy poskytujú síce akcie, kedy pri zakúpení nového webhostingu nemusíte platiť aj za doménu. Tieto služby však platia len na určité obdobie. Napríklad si zakúpim hostingový balíček a vyberiem si doménu, ktorú chcem vlastniť. Pri vytvorení tejto služby zaplatím ročný poplatok len za webhosting a prvý rok za doménu neplatím. Po tom roku už ale budem pravidelne platiť aj za webhosting aj za doménu.

Niekde naozaj poskytujú prenájom domény úplne zadarmo. Jedná sa napríklad o rôzne portály, ktoré poskytujú služby na vytvoreie jednoduchej prezentačnej stránky, blogov a podobne. Je tu ale jedno veľké ale. Doménu, ktorú vám poskytujú nebude nikdy vaša. Jedná o tzv. subdomény, kde si môžete vložiť váš názov, ale bude sa tam nachdázať aj ich názov firmy (napr.: mojafirma.php5.cz a podobne). Jedná sa o doménu tretieho rádu, kedy spoločnosť vlastní nejakú doménu a vám poskytuje možnosť vytvoriť si u nich len subdoménu. 

Nehýhod je niekoľko. Jednou z nich napríklad je to, že takúto doménu nikdy nevlastníte skutočne vy. Taktéto URL adresy sú tiež ťažšie zapamatateľné. Ak ste sa teda rozhodli mať firmenú webstránku (alebo aj osobnú) a chcete pôsobiť na webe seriózne pouvažuje nad kúpov vlastnej domény. Nie je síce zadarmo, ale viete si nájsť tú vašu už od pár eur ročne.

Porovnanie cien domén

DoménaCenaObnovenieObjednávka
.sk7,00 EUR11,00 EURKúpiť
.cz5,74 EUR5,74 EURKúpiť
.eu2,50 EUR5,00 EURKúpiť
.com8,68 EUR8,68 EURKúpiť
.net10,26 EUR10,26 EURKúpiť
.info10,60 EUR10,60 EURKúpiť
.org10,60 EUR10,60 EURKúpiť
.biz11,30 EUR11,30 EURKúpiť
.pl4,03 EUR12,08 EURKúpiť
.hu4,81 EUR4,81 EURKúpiť
Všetky uvedené ceny sú bez DPH